top of page

INŻYNIERIA ODWROTNA

modele CAD

wymiarowanie obiektów

remodeling CAD

kontrola kolizji

złożenia elementów

modelowanie powierzchni

analiza GD&T

dokumentacja techniczna 2D

USŁUGA INŻYNIERII ODWROTNEJ

"Proces tworzenia nowego modelu 3D na podstawie modelu fizycznego oraz wygenerowanie dokumentacji technicznej, a następnie ponowne wytworzenie modelu"  - to właśnie zdanie  definiuje inżynierię odwrotną celem uzyskania nowego obiektu. Dzięki skanerom optycznym lub laserowym 3D uzyskujemy graficzny model 3D, który może posłużyć nam do odtworzenia, zoptymalizowania bądź rozwijania istniejącego produktu. Model 3D możemy zweryfikować wprowadzone zmiany, symulować zachodzące w rzeczywistości procesy. Wykonywanie wszelkich prac w świecie wirtualnym pozwala obniżyć koszty i zmniejsza ryzyko stworzenia wadliwego produktu.

Dzięki procesowi inżynierii odwrotnej – posiadaniu modelu wirtualnego elementu – mamy nieograniczone możliwości wykorzystania takiego modelu 3D. Odtworzenie dokumentacji 2D i 3D, rozwój, naprawa i modyfikacje produktu, łatwa kontrola nad rozwojem elementu oraz szeroki nadzór nad całym procesem produkcji.

MOŻLIWOŚCI

Proces odzyskania parametrycznych własności (model NURBS) przedmiotu nazywamy inżynierią odwrotną. Przygotowanie modelu CAD na podstawie skanu 3D to najszybszy sposób na stworzenie brakującej dokumentacji technicznej 2D obiektu. Tak przygotowany model może posłużyć jako baza do dalszych prac projektowych np. opracowania kolejnej wersji.  

reverse_engineering_3d.png

Dokładność odtworzonego modelu CAD w dużej mierze zależy od dokładności i rozdzielczości użytego skanera, ale również od użytego oprogramowania i jego znajomości przez operatora. W naszych projektach używamy skanerów 3D o dokładności do 0,02 mm. 

Inspection_3d.png

KORZYŚCI

  • Oszczędność czasu - stworzenie modelu CAD z użyciem tradycyjnych narzędzi pomiarowych jest czasochłonnym, a często okazuje się niemożliwe jeśli mamy do czynienia z nieregularnymi powierzchniami.

  • Dokładność - na każdym etapie skanowania 3D, łączenia skanów i aproksymacji powierzchni jesteśmy w stanie podać wielkość błędu, dzięki czemu wiemy jaką niedokładność modelu otrzymamy.

  • Kontrola - zeskanowany model możemy porównać z modelem referencyjnym CAD i uzyskamy w ten sposób informacje jak model wytworzony różni się od projektu CAD.

Potrzebujesz wyceny? Napisz do nas ...

bottom of page