O technice w paru słowach….
Skanowanie laserowe 3D jest metodą pomiarową wykorzystującą światło lasera do pozyskania geometrycznego modelu 3d skanowanego obiektu. Wynikiem skanowania 3d jest chmura punktów natomiast produktem finalnym po dalszym przetworzeniu plany, mapy, rysunki, modele terenu DTM, wizualizacje i wiele innych. Skanery mogą również podczas skanowania pobierać informację dotyczące kolorów obiektu. Powszechna obecnie jest również integracja skanera z aparatem fotograficznym, dzięki takiemu rozwiązaniu przeprowadzając skanowanie laserowe równocześnie zbierana jest dokumentacja fotograficzna, którą można później w prosty sposób nałożyć na chmurę punktów jako teksturę.
Aby wykonać skanowanie laserowe musimy dobrać właśnie wcześniej wspomniany skaner do swoich potrzeb. Należy się najpierw zastanowić jakimi zagadnieniami będziemy się zajmować, a dopiero później do tego dobrać urządzenie. Choćby patrząc na wspomniane kryterium zasięgu. Skanerem krótkiego zasięgu nie będziemy w stanie wykonywać inwentaryzacji tuneli czy też hałd. Do tego potrzebny nam skaner dalekiego zasięgu czyli na przykład skaner impulsowy.
Skaning 3D jest stosunkowo młodą metodą pozyskiwania dużej ilości danych przy pomocy światła lasera. Możemy go podzielić na:
-
naziemny skaning laserowy (z ang. TLS – Terrestrial Laser Scanning)
-
lotniczy skaning laserowy (z ang. ALS – Airborne Laser Scanning)
-
mobilny skaning laserowy (z ang. MLS – MobileAirborne Laser Scanning)
Naziemny skaning laserowy w skrócie reprezentowany jest przez naziemne skanery 3D, które za pomocą lasera są w stanie pozyskać miliony punktów 3d poprzez rejestracji ich współrzędnych XYZ oraz parametry intensywności odbicia.
Lotniczy skaning laserowy (LIDAR) jest metodą pozyskiwania danych 3D dla dużych powierzchniowo obszarów realizowanych przez lotniczy skaner laserowy umieszczony na pokładzie samolotu.
Mobilny skaning laserowy (MLS) jest metodą pozyskiwania danych 3D przy pomocy skanera zintegrowanego na poruszających się platformach m.in. pociągi czy samochody.
Naziemny skaning laserowy realizowany jest poprzez naziemne skanery 3D. Urządzenia przy użyciu lasera pozyskują miliony punktów wykonując rejestracje współrzędnych XYZ każdego z nich oraz parametr intensywności odbicia. Upraszając podejście do zagadnienie naziemnego skaningu laserowego można porównać skaner 3d do tachimetru. Z tym, że wydajność z jaką pozyskuje informacje skaner laserowy jest nieosiągalna dla tachimetru obsługiwanego przez człowieku, a nawet najnowszych konstrukcji jakimi są tachimetry zmotoryzowane czy też tachimetry skanujące.
Pozyskane dane z naziemnego skaningu laserowego zapisywane są na nośniku danych, którym najczęściej jest dysk twardy. Jest to spowodowane objętością tych informacji. Jednak wraz z postępem przenośnych kart pamięci coraz więcej skanerów daję i taką możliwość zapisu danych. Następnie dostajemy możliwość eksportu zapisanych danych w postaci chmury punktów do różnych formatów wraz z charakterystycznymi cechami.