top of page

Hotel Mercure i skanowanie 3D

Zaktualizowano: 27 lut 2021

Pomiędzy centrum komunikacyjnym Krakowa, a Starym miastem, w odległości 10 minut spacerowego tempa od bramy przy ulicy Floriańskiej, w lobby hotelu Mercure znajduje się jeden z pierwszych efektów naszej pracy ze skanerami 3D oraz drukiem 3D.



Są to kopie oryginalnych renesansowych głów wawelskich znajdujących się na Zamku królewskim na Wawelu w Sali poselskiej. Głowy wyrzeźbiono z drewna lipowego. Z pierwotnej liczby stu dziewięćdziesięciu czterech zachowało się zaledwie trzydzieści. Są to realistycznie ukazane głowy męskie i żeńskie, z których każda jest inna: ukoronowane, w nakryciach dworskich, mieszczańskich, studenckich, głowy w hełmach, bez nakrycia, alegoryczne, krzyczące, uśmiechnięte, z zaciśniętymi lub nawet zawiązanymi ustami. Tej ostatniej, jeśli wierzyć wszechwiedzącej legendzie, zawiązano usta, gdyż ośmieliła się przemówić do Zygmunta Augusta: Rex Augustę, iudica iuste (królu Auguście, sądź sprawiedliwie).




Inwestor chcąc nadać obiektowi krakowski charakter łącząc tradycję z nowoczesnością wkomponował w wystrój wnętrza wiele akcentów z historii miasta i ludzi kojarzonych z Krakowem. Jednym z takich właśnie akcentów jest 11 kopii głów wawelskich, które zostały umieszczone w głównym holu hotelu.


Podwykonawca odpowiedzialny za tę część prac, chcąc odwzorować realistycznie głowy postanowił skorzystać z nowych technologii i zwrócił się do Tripiodi z prośbą o zeskanowanie oraz wydruk obiektów. Chciał on uzyskać jak najwierniejszą kopie oryginałów przy niskim nakładzie czasu i pieniędzy. Przygotowanie 11 głów rękami artysty rzeźbiarza wydłużyłoby czas oczekiwania na gotowy produkt, a cena wyprodukowania jednej głowy byłby kilkukrotnością poniesionych kosztów.


Ze względu na wielkość głów skorzystaliśmy z pomocy firmy Urbicum, producenta przemysłowych drukarek 3D, których pole robocze okazało się wystarczająco duże by wykonać wydruk w całości bez potrzeby dzielenia na części. Wydruki w białym PLA zostały następnie pokryte materiałem wykańczającym dla uzyskania efektu gładkiej i jednolitej struktury. Tak przygotowane modele dziś można podziwiać dziś w nowoczesnej aranżacji przy ulicy Pawiej.


Przykładowe skany głów:


Drukowanie 3D modeli głów:



Gotowe wydrukowane modele



Jak widać łącząc technologie skanowania i druku 3D można oszczędzić czas, pieniądze i przede wszystkim mieć pewność, że odwzorowanie będzie wierniejsze niż spod ręki nawet najlepszego mistrza dłuta.

135 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page