top of page

Spolana S.R.O – zakład wytwarzania kwasu siarkowego

Zaktualizowano: 27 lut 2021
Neratovice to niewielka miejscowość obok przepięknej Pragi. To właśnie tam znajduje się fabryka Spolana S.R.O. , której historia sięga końca XVIII wieku, kiedy to w tym miejscu produkowano mydło, świeczki i oleje.


Offtopic: kto nie miał okazji zwierdzić czeskiej stolicy znanej utopenców, knedlików i wyśmienitego piwa, gorąco polecamy to miejsce na weekendowy wypad, a najlepiej kilkumiesięczny lub kilkuletni pobyt :).


Aktualnie Spolana to jeden z oddziałów Grupy Orlen wytwarzający PCV, nawozy, gazy techniczne i inne produkty nieorganiczne. Do tego za


kładu sprowadziło nas zadanie przygotowujące do gruntownej modernizacji instalacji wytwarzania kwasu siarkowego.


Przygotowany plan modernizacji zakłada ciągłość działa


nia zakładu z uwzględnieniem okien czasowych przeznaczonych na wymianę kolejnych części instalacji. Przerwy nie mogą trwać więcej niż kilka dni, co zwiększa skomplikowanie projektu. Dla przykładu, aby wymienić główny piec należy zainstalować obok nowy i w czasie przerwy technicznej przełączyć instalację ze starego pieca.


Jeszcze kilka lat temu takie działanie wymagało kilku dni pracy w terenie (przed każdym etapem), by zebrać wszystkie potrzebne wymiary, by ocenić możliwość wykonania zadania.


Firma Aiut odpowiedzialna za projekt modernizacji, idąc z duchem czasu, postanowiła tym razem skorzystać z usługi skanowania 3D i stworzenia modelu CAD. Dzięki temu podczas jednej 3-dniowej wizyty wykonaliśmy ponad 500 skanów i zebraliśmy wszystkie potrzebne dane tworząc pełny model chmury punktów instalacji.
Na podstawie chmury punktów wykonaliśmy model CAD, na podstawie którego będzie można w precyzyjnie określić nie tylko miejsce instalacji nowego pieca, ale również wykryć wszystkie kolizje z aktualną planowaną instalacją.168 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page