top of page

Szybkie projektowanie naklejek - Skan 3D w praktyce

Zaktualizowano: 27 lut 2021
Kwarantanna ogranicza naszą mobilność, ale nie ogranicza kreatywności. Dziś chcielibyśmy Wam przedstawić nasze ostatnie działania zastosowania skanowania 3D jako narzędzia skracającego czas pracy nad projektem i zwiększającego pewność efektów naszej pracy.


Pomysł na nowe zastosowanie skanera 3D wynikł z potrzeby oraz przypadku, jak to w przypadków powstania wszelkich innowacji. Przypadek polegał na tym, że Klient wynajął nas do zupełnie innego projektu, jakim był projekt obudowy do nowego licznika skutera. Potrzeba polegała na tym, że Klient posiadał własny skuter wodny, na którym brał udział w zawodach i potrzebował obkleić go według własnego wzoru. Zauważył, że również dużo gotowych naklejek na rynku posiada wadu, których chciałby się pozbyć. Dodatkowo chciał zaprojektować własną kolorystykę naklejki.


Po dłuższej wymianie zdań na temat możliwości skanowania 3D podsunęliśmy pomysł użycia skanera 3D do zaprojektowania formatek naklejek. Po konsultacjach z Klientem na temat dotychczasowego sposobu obklejania skutera wpadliśmy na pomysł przyśpieszenia całego procesu i opracowaliśmy nową ścieżkę.


Dotychczasowa ścieżka wyglądała następująco:

 1. Wyznaczenie granic naklejki taśmą do cięcia folii.

 2. Naklejenie warstwy folii.

 3. Usunięcie taśmy do cięcia.

 4. Wykończenie


Podstawową wadą tej ścieżki jest brak powtarzalności. Układając taśmę do cięcia własnoręcznie trudno odtworzyć taki sam wzór symetrycznie na prawej i lewej stronie skutera. Mając kilka takich samych maszyn każda będzie inaczej oklejona. Wszelkie poprawki to dodatkowe koszty za zużyte metry kwadratowe folii. Niemożliwe jest również stworzenie własnego układu graficznego i musimy polegać na gotowych wzorach dostępnych w sklepach.


Nasza ścieżka umożliwia kontrolę każdego etapu projektowania naklejki i wygląda w następujący sposób:

 1. Skanowanie 3D skutera lub jego fragmentu.

 2. Przygotowanie formatki naklejki (wszystkie etapy można zrobić na komputerze).

 3. Projektowanie szaty graficznej.

 4. Wycięcie wzoru na ploterze.

 5. Naklejenie gotowego wzoru.


Zanim przystąpimy do analizy różnic i korzyści nowej ścieżki, opiszemy jak wyglądają poszczególne kroki naszego procesu.


Najpierw przygotowanie modelu do skanowania 3D. Ze względu na przeważającą błyszczącą czarną powierzchnie skutera musieliśmy zmatowić te obszary.Zebranie danych (skanowanie 3D) obiektu tej wielkości zajmuje skanerem Artec 3D EVA do 30 min i nie wymaga naklejania dodatkowych markerów, jedynie pokrycia modelu cienką warstwą matującą.
Po zeskanowaniu przystąpiliśmy do narysowania obrysu naklejek zgodnie z zamysłem Klienta. Można podejść do tego etapu na kilka innych sposobów. Wszystko zależy od stopnia zaangażowania samego Klienta w proces.


Otrzymujemy w ten sposób trójwymiarowy kształt naklejek. My jednak potrzebujemy te powierzchnie w 2D, by móc odzyskać z nich kontur do przygotowania formatek. Nic prostszego, to tylko jedno kliknięcie i program sam rozwija powierzchnie 3D do 2D. Dzięki takiemu podejściu możemy również zidentyfikować miejsca, w których znajduje się większe naprężenie materiału, co pozwala nam zaplanować odpowiednie nacięcia.

Możemy skrócić czas pracy, jeśli planujemy wykonać identyczne naklejki po obu stronach, wykonując lustrzane odbicie i mamy gotowy zestaw na cały skuter. I tak oto powstaje szkielet naszej naklejki. Chcąc przygotować indywidualną szatę graficzną wystarczy wkomponować w nasze obrysy odpowiednią grafikę. Wszystko bez dotykania skutera i bez zużycia centymetra kwadratowego materiału.
Analizując korzyści możemy wymienić:

 • powtarzalność - raz stworzony wzór możemy powielać w dowolnej ilości,

 • oszczędność materiałów - cały projekt powstaje w oprogramowaniu. Stworzone formatki możemy ponownie umieścić na zeskanowanej powierzchni badając poprawność ich wykonania i ułożenia,

 • brak nakładania się i nadmiernego naprężenia materiału - badając naprężenia materiału planujemy miejsca nacięć lub wycięć folii,

 • możliwość stworzenia indywidualnego projektu graficznego i rozłożenie go na formatkach.


Zanim opracowaliśmy ścieżkę powstawania naklejek, na której możemy polegać, musieliśmy przeprowadzić kilka testów, które upewniły nas w jej poprawności. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z naszych prób i błędów,A oto pierwsze poprawne efekty opracowanej przez nas ścieżki.Zapraszamy, więc wszystkich producentów naklejek, reklamodawców oraz amatorów obklejania do sprawdzenia opracowanej przez nas metody.


A na nas czeka kolejny skuter do oklejenia:323 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page